Prawda o aborcji

Dziennikarze za prawdą o aborcji

Czym się różni Nowicka od Fronczaka?

Sprawy Adama Fronczaka i Wandy Nowickiej są niemal bliźniaczo podobne. Niestety, państwo reaguje na wszelkie niejasności dopiero wtedy, gdy pojawia się zainteresowanie mediów.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak jest członkiem zarządu fundacji wspieranej przez koncerny farmaceutyczne – napisała czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Wiceminister zdrowia nadzorujący wart miliardy złotych rynek leków, mógł się znaleźć w sytuacji konfliktu interesów. Jest fundatorem i wiceprezesem Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki działającej przy Klinice Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Fundację wspierają koncerny farmaceutyczne, m.in. Sanofi Aventis, Roche, Astellas Pharma, Janssen, Genzyme, Pfizer, Amgen. – Fronczak nie miał żadnego wpływu na decyzje w sprawach rynku leków – twierdzi Marek Twardowski, ówczesny wiceminister nadzorujący rynek leków. Tyle „Rzeczpospolita”.

Wicemarszałek Sejmu, która razem z marszałkiem i innymi wicemarszałkami czuwać ma nad tokiem prac Sejmu”, też mogła się znaleźć w konflikcie interesów. Jest współzałożycielką i długoletnią szefową Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, zajmującej się promowaniem aborcji i antykoncepcji. Federację wspiera czołowy producent środków antykoncepcyjnych Gedeon Richter i organizacja IPAS, zajmująca się produkcją przyrządów do aborcji. „Nie ma nic nagannego – co niektórzy sugerują – w fakcie, że Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pozyskuje środki na realizację celów statutowych od legalnych instytucji, organizacji, fundacji czy z sektora prywatnego” – oświadcza Wanda Nowicka. Tyle Rebelya.pl.

W skrócie tak przedstawiają się fakty. Pora na opinie. W „Rzeczpospolitej” wypowiada się były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, podkreślając, że sprawą powinno zająć się CBA. – Rodzi się podejrzenie, że firmy farmaceutyczne mogły wpłacać na fundację ze względu na osobę wiceministra zasiadającego w jej władzach – argumentuje.

Dla portalu Rebelya.pl sytuację związaną z działalnością polityka Ruchu Palikota oceniał prof. Antoni Kamiński z PAN. – były szef Transparency International. – Moim zdaniem Wanda Nowicka została wybrana na fotel wicemarszałka Sejmu znajdując się w konflikcie interesów. Jest przecież równocześnie szefową organizacji finansowanej przez interesy gospodarcze – ocenia prof. Kamiński.

W „Rzeczpospolitej” padają konkretne kwoty, jakie firmy farmaceutyczne wpłacały na fundację, której wiceprezesował, i którą fundował wiceminister zdrowia.

W przypadku wicemarszałek Sejmu, dzięki temu, że pozwała do sądu Joannę Najfeld i sąd zbadał działalność jej organizacji, również znamy szczegóły tej historii. Skrótowo przedstawił je sąd w uzasadnieniu wyroku. Skoro na działalność Federacji łożą providerzy aborcji, a Wanda Nowicka pobiera wynagrodzenie z Federacji to tym samym pozostaje na „liście płac” providerów.

Rozwinąć można to następująco: Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny otrzymuje dotacje finansowe na podstawie stosownych umów zawieranych z darczyńcami. Z zapisów księgowych wynika, iż Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny otrzymała w okresie od 2004 do 2009 r. od firmy Gedeon Richter kwotę 97 600 złotych a od organizacji IPAS. w 2005 r. kwotę 37 003,00 złotych, zaś w 2007 r. w wysokości 138 253,25 złotych”.

Wanda Nowicka była fundatorką Federacji, później jej przewodniczącą i dyrektorem wykonawczym. Ta ostatnia funkcja wiązała się z pobieraniem wynagrodzenia.

Oba przypadki pokazują, że są dziedziny – w tym wypadku branża farmaceutyczna – gdzie w grę wchodzą bardzo duże pieniądze. Stąd coraz bardziej zaplątane sieci przepływu kapitału i chęć wymuszania zmian w prawie, kupowania swoich obrony interesów w świecie politycznym. Sprawy Nowickiej i Fronczaka pokazują też, że państwo nie reaguje na czas, budząc się dopiero po zainteresowaniu mediów, im większe, tym bardziej jest skłonne reagować. Najbliższe dni pokażą, czy obie historie znajdą swoją prawną i polityczną kontynuację.

Mariusz Majewski

Grudzień 2011, portal Rebelya:

http://rebelya.pl/post/392/afera-z-wiceministrem-zdrowia-skad-my-to-znamy

 

Reklamy

Written by prawdaoaborcji

Grudzień 7, 2011 @ 7:44 pm

%d blogerów lubi to: